برای رسیدن به موفقیت نیاز به مطالعه، تجربه و آموزش های بسیار داریم اما همیشه رسیدن به موفقیت با دانستن نکات و روش های موفق شدن میسر نمی شود. گاه با شکست خوردن راه موفقیت هموار می شود، گاه با دیدن شکست رقبا یا با دیدن سرگذشت و برکناری مدیران بزرگ می توان از انتخاب های اشتباه درس گرفت! فوتبال دنیایی از درس برای یادگیری مدیریت و تجربه  است، تیم محتوای ظریف پلاس در این مقاله به بررسی یک شکست می پردازد، شکستی تلخ همراه با هزاران درس! شکست از انتخابی که همه آن را بهترین انتخاب می دانستند. در ادامه با ظریف پلاس همراه باشید تا در مورد اخراج ژوزه مورینو بیشتر بدانید.

انتخاب ژوزه مورینیو با حجمه تبلیغاتی زیاد و پیش بینی هایی که میشد سروصدای بسیاری در دنیای فوتبال به پا کرد زمانی که منچستر یونایتد ژوزه مورینیو را اخراج کرد، حس اجتناب ناپذیری وجود داشت.

درست سه سال بعد از روزی که او برای دومین بار از چلسی جدا شد، تاریخ بار دیگر تکرار شد. با توجه به این که تیم یونایتد بعد از شکست های پی در پی به نتایج مطلوب رسیدبا این وجود با 19 امتیاز از صدر نشینی لیگ ها خارج شد. با این اوضاع صعود به لیگ قهرمانان سال آینده بعید به نظر می رسید.

روش های مدیریت و رهبری کسب و کار با ظریف پلاس

مورینیو در اولین سال حضور خود در یونایتد، در جام اتحادیه انگلیس و لیگ اروپا به پیروزی رسید اما به دلیل شکست در فصل های بعد، دوره مربی گری او به پایان رسید و احتمالا به خاطر نتایج ضعیف و فوتبال کسل کننده، دوره مربیگری وی در باشگاه یونایتد به خوبی در اذهان حک شده است. رویارویی های مکرر با رسانه ها و متهم کردن آن ها به عدم احترام، استخدام نادرست بازیکنان و هزینه بیش از 400 میلیون پوند برای بازیکنانی مانند پل پوگبا و اکسیس سانچز که نتوانستند مطابق انتظارات عمل کنند، تنها نمونه ای از اقداماتی است که باعث شد مورینیو به عنوان یک شخصیت جنجالی شهرت یابد. دقیقا همانطور که مدیران فوتبال هنگام باخت سعی می کنند روی نکات مثبت تمرکز کنند، می توان از شکست مورینیو در منچستر یونایتد درس های زیادی در زمینه مدیریت و رهبری گرفت.

کریس کریج، کارشناس مدیریت استعداد یابی از MHR، می گوید: "ممکن است شکست در مقابل لیورپول ، هیئت مدیره منچستر یونایتد را مجبور کرد تا ژوزه مورینیو را به عنوان سر مربی تیم، برکنار کند اما این شیوه مدیریت و رویکرد کلی او بود، که سرنوشت وی را مهر و موم کرد."

ارتقا رهبری و مدیریت کسب و کار با ظریف پلاس

وی اظهار داشت : فاصله گرفتن او از واقعیت ها و اعتماد به نتایج آنی و انتقاد از افراد، به دلیل عملکرد ضعیف، سرانجام باعث ایجاد ناسازگاری در بین تیمش شد که بر نتایجش در زمین فوتبال تاثیر گذاشت. وی گفت : مدیریت در فوتبال هیچ فرقی با دیگر مشاغل ندارد. برای مدیریت، افراد و شخصیت های متفاوتی وجود دارد که استعداد و مهارت های فردی را پرورش داده و تاکتیک های استفاده از آن ها را به کار می برند تا اعضا بتوانند به صورت جمعی به عنوان یک تیم برای رسیدن به یک هدف تلاش کنند. مدیر خوب کسی است که قادر به درک نیاز های شخصی و عاطفی افراد باشد، به طور مداوم به آنها انگیزه دهد تا بهترین نتیجه را از تیم کسب کند. با این حال چنین مدیری همچنان قادر به نشان دادن اقتدار خود بوده بدون آنکه باعث ایجاد ناراحتی در افراد و آسیب رساندن به بهره وری تیم شود.

5 درس  مدیریتی از یک اخراج ویژه

کریس کریج 5 درس اصلی کسب و کار را که همه ما می توانیم از اخراج ژوزه مورینیو یاد بگیریم را بیان می کند:

 1. نیاز به سازگاری

دلیل اینکه در حرفه خود موفق هستید و سابقه خوبی دارید به این معنی نیست که در هر شرکت یا باشگاهی که به آن ملحق می شوید، موفق خواهید بود. مورینیو به دلیل عدم پیشرفت در زمان های مختلف و به کارگیری تاکتیک های دفاعی منسوخ در یونایتد مورد انتقاد بسیار قرار گرفت. در حالی که مدیران جدید حاضر در صحنه مانند پپ گواردیولا و یورکن کلوپ روی یک سبک تهاجمی و پرفشارتر از قبل تمرکز کرده بودند. به عنوان یک مدیر خبره، باید آمادگی تطبیق سبک خود با شرایط جدید را داشته باشید نه این که به شیوه و سیستم کاری قدیمی خود اصرار کنید و حاضر به اعمال تغییرات نباشید.

 1. مسئولیت پذیری

مورینیو به خاطر عدم پذیرش اشتباهات و انتقادات مشهور بود. این موضوع بر خلاف ویژگی های بارز یک مدیر یا مربی خوب است. توهین به افراد و مقصر شمردن آنها فقط باعث تحقیر شما خواهد شد و باعث می شود که در طول مسیر از دستورات شما پیروی نکنند و شانس برنده شدن تیم را از دست بدهید. اگر به اشتباهات خود پی ببرید و مسئولیت کارهای خود را بپذیرید، به عنوان یک مدیر جایگاهتان را پیدا کرده اید و مورد احترام همگان قرار خواهید گرفت.

چگونه در کسب و کار خود پیشرفت کنیم؟

 1. طرز تفکر یا نگرش

به عنوان یک مدیر، مسئولید که تیمتان مثبت اندیش باشد. مورینیو در زمان حضورش در یونایتد به دلیل استفاده از تاکتیک های منفی و ایجاد شرایطی تنش زا مورد انتقاد قرار گرفت و بازیکنانش از فوتبال لذت نمی بردند. اگر پرسنل شما از انجام وظایف خود لذت ببرند، به کار خود وفادار خواهند ماند و مدت بیشتری کار را ادامه خواهند داد.

 1. پرورش استعداد

سال هاست که منچستر یونایتد به پرورش استعداد های جوان شهرت یافته است. بازیکنانی مانند دیوید بکهام، نیکی بات، پل اسولز و رایان گیگز همه حاصل سیستم پرورش جوانان یونایتد بودند. در طی سالیان متمادی این باشگاه سرمایه گذاری کرده تا این نیروهای جوان را به برخی از بهترین بازیکنان جهان تبدیل کند. ژوزه مورینیو بازیکنان درخشانی هم چون مارکوس راشفورد جسی لینگارد و لوک شاو را در اختیار داشت اما آن ها پیشرفتی نکردند. در دنیای کسب و کار، مدیریت و پرورش استعداد پرسنل امری مهم تلقی می شود که باید در رأس فعالیت های سازمانی قرار گیرد. مدیران باید استعداد ر افراد را شناسایی کرده و راه را برای آنان هموار سازند تا در حیطه تخصص خود به شکوفایی برسند و به اشخاص کارآمدتری تبدیل شوند.

بهترین روش برای بهبود کسب و کار

 1. فرهنگ

منتقدین بر  این اعتقاد بودن مورینیو برای تیم منچستر یونایتد مناسب نبود زیرا اهداف باشگاه را برای ایجاد بازی حرفه ای و فوتبال هجومی در نکرده بود. در حالی که بهترین تیم های جهان با هزینه ها کلان به بزرگترین کلوپ های ورزشی جهان تبدیل شده اند. استعداد های فوتبالی را با خرید بازیکنان قدرتمند یا پرورش اعضای مستعد تیم، می توان به دست آورد. در تمام کسب و کارها، رفتار اعضای سازمان به منزله فرهنگ مدیر مجموعه است. باید به گونه ای این فرهنگ سازمانی را رواج و توسعه دهید تا سایرین شما را با درک ارزش ها بشناسند(برند باشید).

دیدگاه ظریف پلاس از مدیریت کسب و کار

در دنیای کسب و کار، مدیریت و رهبری مکمل یکدیگر هستند. مدیر دستورات سازمانی و وظایف  را محول می کند، رهبر وظیفه چگونگی انجام کار، هماهنگ کردن اعضای تیم و روش های دست یافتن به هدف را بر عهده دارد.

نقش رهبری کسب و کار، حیاتی است که بهترین رهبران دنیا چه در زمینه کسب و کار چه امورات سیاسی و اجتماعی همواره باید اخلاق مدار، مثبت اندیش، متفکر، خوش برخورد، اقتدار در زمان بحران، ارائه راهکار های سازنده، تشویق افراد برای ارائه ایده های خلاقانه و نو، استخدام پرسنل کارآمد، پرورش، تقویت و آموزش مهارت های تخصصی در افراد مختلف و غیره را در راس فعالیت ها قرار دهد. در واقع نقش رهبری همچون پدری است که هر لحظه به دنبال افزایش دانش و مهارت های فرزندانش است و علاقمند است آن ها در قالب افراد متخصص و مفید به جامعه تحویل دهد. اولین قدمی که در هر محیط باعث ایجاد انگیزه و امید به ادامه فعالیت می شود:

 1. وجود محیط مثبت و دوستانه است که در آن همه افراد پایبند قوانین و استانداردها هستند.
 2. هر کسی مسئولیت وظایف خود را می پذیرد و اشتباهات خود را به پای دیگران نمی نویسد.
 3. هرکس سعی در انجام کارهای خود به بهترین شکل ممکن با توجه به راهکارها و تعالیم آموزش داده شده می نماید و در کنار همه این ها ایده های نو و خلاقانه ارائه می نمایند.
 4. در مقابل شرایط بحرانی، احساس ناامیدی ترس چیز بی معنی است و به جای آن به دنبال ارائه راهکارها هستند. چون می دانند که می توانند.
 5. به افراد ضعیف تا متخصص طوری نگاه می شود که فرد ضعیف را تشویق به یادگیری و کسب مهارت نموده و افراد متخصص را به انجام امورات تخصصی و حرفه ای می گمارند.
 6. در مقابل همه این وظایف بخوبی می دانند چگونه با جمع بندی، نظر سنجی و ارزیابی فعالیت های هفتگی یا ماهانه، اوضاع را بهبود بخشند و یا به پیشرفت های بیشتر و بهتر دست یابند.

بهترین راه کارها برای مدیریت و رهبری کسب و کار با ظریف پلاس

از دیدگاه ظریف پلاس وجود یک رهبر خوب در کنار مدیریت کسب و کار لازم و ضروری است. زیرا این شخصیت سازنده و مؤثر مراقب همه امورات است تا آب در دل کسی تکان نخورد و برعکس افراد در شرایط سخت قوی و با اعتماد به نفس پرورش یابند.

 

تگ ها: