وقتی صحبت از مدرک تحصیلی می شود خیلی از افراد تصور می کنند که فقط باید یک مدرک کاغذی گرفته شود و یک سری مطالب آموخته شود. اما آیا به کسب مهارت به اندازه گرفتن مدرک بها داده می شود یا نه؟ آیا اگر کسی مدرک تحصیلی داشته باشد حتماً صاحب شغل مرتبط با آن می شود؟ در رابطه با این موضوع باید بگوییم که مشغول شدن به شغل هایی که متناسب با مدرک تحصیلی شما باشد می تواند تحت یک شرایط بسیار ایده‌آل ایجاد شود، اما در جامعه کنونی این وضعیت خیلی پابرجا نیست و خیلی از افرادی که مدارک تحصیلی از رشته ها و دانشگاه های معتبر هم دارند، مجبور شده اند به کارهای دیگری روی بیاورند تا امرار معاش کنند. با اینکه گرفتن مدرک تحصیلی امر بسیار مثبتی است، اما برای اینکه بتوانید مشغول کاری شوید باید به دنبال مهارت ها باشید و صرفاً با داشتن مدرک تحصیلی نمی توانید صاحب شغل و آینده شغلی مناسبی شوید و حتی کارفرما ها در شرکت ‌های مختلف فقط کسانی که مدرک دارند را استخدام نمی کنند و برای آن ها مهم است که فردی که استخدام می ‌کنند دارای مهارت باشد.

تاثیر مدرک در موفقیت کسب و کار

آیا ادامه تحصیل مفید است؟

 خیلی از افراد از مجموعه ظریف پلاس سوال می پرسند که آیا ادامه تحصیل کار درستی است و باید در پاسخ به سوال این افراد بگوییم که این پرسش هم کاملا شخصی است و برای هر فرد می تواند یک پاسخ به خصوصی درست باشد.

 در جامعه ای که امروزه با آن مواجه هستیم خیلی از جوان ها به دنبال این هستند که مدرک تحصیلی بگیرند و با توجه به اینکه این روزها دانشگاه های مختلفی به راحت ترین روش ها، جذب دانشجو می ‌کنند، هر فردی با هر میزان ضریب هوشی اجازه دارد که وارد دانشگاه شود و مدرک بگیرد. اما این روزها تحصیل کرده بیکار در جامعه زیاد است و می توان به راحتی به این سوال پاسخ داد که میزان تحصیلات نمی تواند تاثیر زیادی در موفقیت افراد داشته باشد و موفقیت افراد ارتباط مستقیمی با مهارت آن ها و پتانسیلی است که آن ها برای یک آینده و چشم انداز مناسب از زندگی خود دارند و می خواهند که فرد موفقی باشند.البته این تمرکز بر مهارت اندوزی تا مدرک گرایی تنها منحصر به ایران نمیشود،چند روز پیش(این مقاله در آبان ماه 98 نوشته می شود)شرکتهای گوگل،ماکروسافت و غول های دیگر کسب و کارهای حوزه آی تی اعلام کردند که از این پس افراد را بر اساس مهارت آنها استخدام خواهند کرد و در گزینش افراد مدرک تحصیلی ملاک قرار نخواهد گرفت.اما مشکل اصلی سیستم آموزشی کشور است نه استخدام!

 متاسفانه در سیستم آموزشی ایران روال به این صورت است که اگر دانشجو در طول دوره تحصیل هیچ درسی نخوانده باشد هم می‌ تواند با مطالعه ی چند جزوه تا روزهای قبل از امتحان، خود را برای گرفتن نمره پاسی و چه بسا نمرات بالای کلاس در امتحان آماده کند و قطعا این دانشجویان نمی ‌توانند مهارتی که بازار کار و جامعه به آن نیاز دارد را برآورده کنند و همین قضیه باعث شده که کیفیت آموزش و علم در کشور پایین بیاید.

اگر سری به اینترنت و شبکه های مجازی و وب سایت های مختلف بزنید آمار بیکار ترین رشته های دانشگاهی به دست می آید و شما با توجه به این قضیه متوجه خواهید شد که جامعه به چه رشته هایی بیشتر نیاز دارد و اگر رشته ی خاصی برای ادامه تحصیل مد نظر شما نیست، می توانید در رشته ‌هایی تحصیل کنید که جامعه به نیروی متخصص در آن ها نیاز دارد و شما مطمئن هستید که بعد از اتمام دوره تحصیل می توانید در موقعیت کاری مناسبی به شغل خود ادامه دهید و از رشته ای که در آن تحصیل کرده اید درآمدزایی داشته باشید.

تاثیر مدرک در موفقیت شغلی و زندگی افراد ظریف پلاس

اگر شما مسیر را به درستی طی کرده باشید، بعد از مقطع کارشناسی ارشد هم می توانید در خیلی از رشته ها به صورت موفق شروع به کار کنید و تفاوت میزان حقوق و درآمدی که برای کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف کاری قائل می شوند آنقدر زیاد نیست که شما بخواهید پنج سال تحصیلی فقط برای بالا بردن حقوق خود پشت سر بگذارید و می توانید در عوض سابقه کاری خود را افزایش دهید و تجربه لازم در کسب و کار را پیدا کنید.

چنانچه هدف شما از ادامه ی تحصیل، رسیدن به آینده ی شغلی درخشان و پردرآمد باشد و صرفا گرفتن مدرک تحصیلی دغدغه ی شما نباشد، می توانید در این مشاغل کسب مهارت کنید، هوشمندانه عمل کنید و وارد بازار کار شوید تا تضمینی برای آینده شغلی خود داشته باشید:

 1. صنعت زیبایی و آرایش
 2. مربی شخصی بدنسازی و فیتنس
 3. رانندگی ماشین‌ های سنگین
 4. نظارت بر کارگران ساخت و ساز
 5. راه اندازی فروشگاه اینترنتی اجاره وسایل
 6. نمایندگی فروش عمده محصولات

چند نمونه از بهترین مشاغل برای آینده

اگر هدف شما از ادامه ی تحصیل اخذ مدرک آکادمیک باشد و تمایل داشته شاید در همان رشته ی تحصیلی خود جذب بازار کار شوید، می توانید رشته هایی را برای ادامه ی تحصیل انتخاب کنید که آینده شغلی بهتری در انتظار آن ها است. در صورتی که قصد شما ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر آکادمیک باشد، تحصیل در این رشته ها می تواند شما را به سمت آینده ی بهتر کسب و کار هدایت کند:

توسعه دهنده برنامه، تحلیلگر سیستم های کامپیوتری، مهارت در دنیای اینترنت، فعالیت در رسانه های اجتماعی شرکت ها، پرستار متخصص، فیزیوتراپیست، مدیر خدمات بهداشتی، دستیار پزشک، بهداشت دهان و دندان، تحلیلگر بازار، مشاور مالی شخصی، پاتولوژیست زبان گفتار، کشاورزی، دامداری و مدیریت مزرعه، تحلیل سیستم ‌های کامپیوتری، توسعه سیستم‌های نرم افزاری، فیزیوتراپی، تدریس در مدارس ابتدایی، مدیریت سیستم ‌های کامپیوتری و اطلاعاتی، تدریس مهارت ‌های تخصصی سلامت، مدیریت خدمات سلامتی و پزشکی، تحلیل مدیریتی، تحلیل بازار و تخصص در بازاریابی، وکالت، حسابداری، پزشکی تخصصی و جراحی، مدیریت امور مالی، مدیریت کلی و عملیاتی و توسعه اپلیکیش و نرم ‌افزار.

چند نمونه از بدترین مشاغل برای آینده

 1. کارگر نساجی
 2. پردازش عکس
 3. مونتاژ مبلمان
 4. رادیو یا تلویزیون دیجیتال
 5. طراح گل
 6. فروشنده بازی
 7. قانون گذار
 8. اپراتور دستگاه فلزی و پلاستیکی
 9. فروشنده درب به درب
 10. کارگر اتصالات و چاپ

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در رشته بخصوصی تحصیل کرده اید و در حال حاضر مدرک تحصیلی در دست دارید، اما هنوز هم مردد هستید که برای انتخاب شغل آینده باید قدم در کدام مسیر بگذارید ظریف پلاس به شما توصیه می کند که برای فراهم کردن موقعیت شغلی مناسب، مسیرهای مختلفی پیش روی شماست که برخی از آن ها نیاز به یک سرمایه‌گذاری اولیه دارند و بعضی از آن ها بدون هیچگونه سرمایه گذاری می توانند شما را به سمت هدف پیش ببرند.

چنانچه مدرک تحصیلی شما به گونه ای است که می توانید کار مناسب با آن را پیدا کنید، حتی اگر نیاز شد می ‌توانید به صورت دوره های کارآموزی بدون حقوق و حتی بدون بیمه در قسمت های مختلف یک مجموعه مشغول به کار شوید و سابقه ی کاری و تجربه و مهارت بیشتری در زمینه فعالیت خود کسب کنید. با این روش بعد از مدتی موقعیت های شغلی بهتری پیش رویتان قرار می گیرد و اگر مدرک تحصیلی شما در رشته هایی است که موقعیت کاری مناسبی برای آن وجود ندارد، بهتر است نگرانی را کنار بگذارید و به دنبال مسیر تازه ‌ای باشید. به این منظور می توانید وارد محیط های مختلفی برای کسب و کار شوید که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد. شما می توانید حتی بدون داشتن مدرک تحصیلی در این زمینه ها فعالیت داشته باشید و در آمد زایی کنید.

خیلی از افراد در رشته های پرطرفدار و آینده دار ادامه تحصیل می کنند  و با توجه به اینکه مدرک تحصیلی آن ها می تواند آینده درخشانی برایشان رقم بزند، از بابت آینده آسوده خاطر هستند. اما هیچ وقت نمی توان آینده را پیش بینی کرد. پیشنهاد تیم مشاوره ظریف پلاس به این افراد کسب مهارت و تجربه ی بیشتر در زمینه رشته تحصیلی و در زمینه های مختلف می باشد و اکتفا کردن به مدرک ممکن است شما را در مسیری قرار دهد که از سطح انتظارتان پاببن تر باشد. پس بهتر است علاوه بر گرفتن مدرک، مهارت های لازم برای موفقیت را هم کسب کنید تا با افزایش مهارت و بالابردن سابقه کار بتوانید در موقعیت های بهتری قرار بگیرید.

تاثیر مدرک تحصیلی در موفقیت افراد با ظریف پلاس

پس می توان گفت که میزان تاثیر مدرک دانشگاهی در موفقیت آن قدر زیاد نیست که شما بهترین سال های عمر خود را صرفا با همین نیت در دانشگاه بگذرانید و تنها کسانی می توانند مدرک دانشگاهی خود را در جهت موفقیت استفاده کنند که مهارت های لازم در رابطه با آن را کسب کرده باشند و آن ها را در مسیر درست و جایگاه مورد نیاز استفاده کنند و به کار گیرند.

بعنوان نکته آخر، خدمت شما خواننده گرامی و دوست  بزرگوار عرض میکنیم حتما بازاریابی و فروش را بیاموزید، همیشه نیاز نیست شما بخواهید محصولی را درب منازل بصورت حضوری به فروش برسانید تا کار فروش انجام داده باشید. گاهی یک ارائه خوب ، تکمیل یک رزومه خوب می تواند فروش بحساب آید، شما باید بتوانید داشته ها و کشفیات خود را ارائه دهید حال چه برای فروش،چه برای سرمایه گذاری و چه برای استفاده شخصی! بی شک این هنر در طول مسیر بارها به کمکتان خواهد آمد!

امیدواریم ریتم خوش موفقیتتون همیشه برقرار باشد.

مقالات بیشتر مارا می توانید در مجله موفقیت ظریف پلاس بخوانید

تگ ها: