بدون شک تا به حال برای شما هم پیش آمده که از چیزهای مختلفی بترسید و ترسیدن یک امر کاملاً طبیعی است و باعث می‌ شود که شما از موقعیت ‌هایی که باعث آسیب رساندن به شما می  شود دوری کنید و به عنوان یک سیستم دفاعی در وجود شما تعبیه شده است. اما گاهی اوقات این ترس واقعی نیست و ساخته تصورات ذهنی شماست و اگر شما فرد آگاهی باشید و نسبت به شرایط مدیریت خوبی داشته باشید، می توانید وضعیت موجود را بررسی کنید تا اگر خطری شما را تهدید می ‌کرد، با آن مقابله کنید.

گاهی اوقات ممکن است که شما با ترس هایی روبرو شوید که نتوانید آن ها را از سر راه خود کنار بزنید و باعث ایجاد یک سرخوردگی در شما می شود و جالب اینجاست که شما از درون می دانید که این ترس واقعی نیست و فقط روند زندگی شما را مختل کرده است. در این مقاله ما در ظریف پلاس تصمیم داریم که به شما بگوییم چطور باید با این نوع ترس ها مقابله کنید. ممکن است سوال خیلی از شما هم این باشد که چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

بهترین تکنیک ها برای غلبه بر ترس با ظریف گرافیک

معمولا بعد از اینکه شما از یک مسئله می‌ترسید ضربان قلبتان بالا می رود و تنفس برای شما دشوار می ‌شود و خیلی از اوقات حتی برای چند لحظه هوشیاری خود را از دست می دهید. ممکن است افراد مختلف از چیزهای متفاوتی بترسند. مثلا بعضی ‌ها ترس از ارتفاع دارند، بعضی ها ترس از جمعیت را دارند و یا ترس از دکتر رفتن دارند و برخی از افراد هستند که از سفر با هواپیما هراس دارند و یا از حیوانات می ترسند. ترس ها در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند و شما برای اینکه بتوانید با هر کدام از آن ها مبارزه کنید باید اول آن ها را ریشه یابی کنید و آنها را کم کم کنار بگذارید. در ادامه با ظریف پلاس همراه باشید تا نحوه مقابله با ترس ها را بیاموزید...

در لحظه زندگی کنید

 نشست و برخاست و صحبت کردن با افرادی که انرژی مثبتی دارند می‌تواند در این مسیر به شما بیشتر کمک کند و تا آنجا که می ‌توانید از فکر بیهوده و بیش از حد راجع به مسائل مختلف دوری کنید و به جای آن، از لحظه های زندگی و اکنون خود لذت ببرید و برای اتفاقی که هنوز رخ نداده است سوگواری نکنید. هر وقت چیزهایی که باعث ترس شما می شوند به سراغتان می آیند سعی کنید حواس خود را پرت کنید و کم کم قدرت و اختیار روح و افکار خود را به دست بگیرید تا بتوانید با ترس و اضطراب خود مقابله کنید.

مشخص کردن دلائل ترس

در اولین گام بهتر است مشخص کنید که شما دقیقا از چه چیزی ترسیده اید و وقتی علت ترس خود را پیدا کردید باید به دنبال راهی برای چاره باشید و وقتی که دقیقاً دلیل ترس شما مشخص شود، متوجه می شوید که به دو دلیل از یک وضعیت و یک چیزی می ترسیدید.

یکی از دلایل اصلی ترس این است که شما فکر می کنید با انجام یک کار یا قرار گرفتن در موقعیتی قرار است به شما آسیبی برسد و برای اینکه این اتفاق نیفتد، نمی خواهید آن کار را انجام دهید و از انجام آن کار می ترسید. وقتی که به سوال خود در رابطه با اینکه از چه چیزی می ترسید پاسخ دادید، باید سوالات تکمیلی تر از خود بپرسید. به طور مثال وقتی به خود می گویید که از چه چیزی می ترسید و پاسخ شما این است که از مردها می ترسید، باید در ادامه از خود بپرسید که چه ویژگی هایی در مردها باعث می‌شود که شما از آنها بترسید؟

شما می توانید در رابطه با ترس های خود با دوستان و آشنایان و یا با مشاوران ظریف پلاس صحبت کنید، این کار باعث می شود که شما با واقعیت موضوع بیشتر آشنا شوید و ترستان کمتر شود.

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم با تکنیک های ظریف پلاس

 یکی دیگر از مواردی که باید در این مسیر به آن توجه کنید این است که باید با خود بگویید برای جلوگیری از این ترس ها چه کاری انجام دهید و شما با گفتن چه چیزی به خود باعث می شود که این ترس در وجوتان تشدید شود؟ خیلی از ما متوجه نیستیم که وقتی در درون به چیزهای مختلف فکر می‌کنیم و با خودمان صحبت می کنیم، می تواند چه عواقبی داشته باشد!

دوری از افکار منفی

به طور مثال وقتی یک آزمون پیش روی شماست و مدام در ذهن خود مرور می کنید که اگر از این آزمون پیروز بیرون نیایید و در این آزمون قبول نشوید چه اتفاقی خواهد افتاد و تا چه حد اطرافیانتان شما را سرزنش می کنند. اصرار بر روی افکار منفی و اتفاقاتی که اصلاً هنوز رخ نداده اند، باعث می شود که ترس شما تشدید شود و روز به روز بزرگتر شود و به خودتان بیایید و ببینید که توانایی انجام یک کاری که حتی ساده است را ندارید. پس دوری از افکار منفی می تواند یک حرکت مفید باشد.

تنها عاملی که شما را به سمت این ناتوانی برده است، تشدید ترس‌ های درونی توسط خود شماست. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که به خود دلداری بدهید و انرژی مثبت را روانه افکار خودتان کنید. به طور مثال اگر که ترس از شکست خوردن دارید، باید به خودتان بگویید که با شکست خوردن دنیا به پایان نمی رسد و شما می توانید مجدداً کاری که پیش رویتان قرار گرفته است را انجام دهید و قطعاً با تلاش بیشتر می توانید در آن موفق شوید.

ظریف پلاس و روش های غلبه بر ترس

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله راههای جایگزینی افکار مثبت با افکار منفی در وبلاگ ظریف پلاس را بخوانید

دوری از بزرگ کردن ترس

 راه دیگری که می توانید برای مقابله با ترس های خود پیش بگیرید، این است که آن ها را بزرگ تر از چیزی که هستند برای خود جلوه ندهید، زیرا با اغراق کردن در موضوعات مختلف باعث می ‌شوید که آن ها از واقعیت دور شوند و شرایط غیر واقعی باعث می‌ شود که شما نتوانید تصمیم‌گیری مناسبی در رابطه با آن ها انجام دهید.

 به طور مثال تصمیم می‌گیرید که به خانمی پیشنهاد ازدواج بدهید و در ذهن خود تصور می کنید که با او تماس می گیرید و پیشنهاد خود را مطرح می‌کنید و به طرز تحقیرآمیزی شما را رد می کند و شما پیش بقیه دوستان و اطرافیان تحقیر می شوید. همین قضیه باعث می‌شود که نخواهید از ابتدا این کار را انجام دهید. در صورتی که شاید اگر پا در این مسیر بگذارید اتفاقاتی که ترس از آن را در ذهن خود می ‌پروراندید هرگز رخ ندهد و یا شاید برعکس، اتفاقات کاملا مثبتی در این مسیر برای شما رخ دهد و شما تا وقتی کاری که در ذهن دارید را انجام ندهید، نمی‌توانید بفهمید که نتیجه و سرانجام آن چه چیزی خواهد بود. پس با ترس های تان مقابله کنید و کارهایی که فکر می کنید درست است را انجام دهید و به فکر نتیجه نباشید و اجازه دهید که مسیر شما به درستی طی شود و سپس نتیجه را مشاهده کنید.

مثبت اندیشی کنید

در گام بعدی بهتر است که مدام مثبت اندیشی را در زندگی خود تکرار کنید و به خودتان آرامش بدهید. این کار را می توانید با کشیدن نفس عمیق و منقبض کردن عضلات خود انجام دهید تا وقتی که عضلات خود را رها می‌کنید و هوای داخل ریه‌ ها را بیرون می دهید باعث می شود که احساس آرامش بیشتری داشته باشید. وقتی که شما روی بدن و سیستم عملکرد خود مدیریت بیشتری داشته باشید خیلی راحت تر می توانید از ترس ها و موقعیت های احتمالی که از ورود آن ها میترسیدید جلوگیری کنید.

روبرو شدن با ترس ها برای بهبود و توسعه فردی

مواجهه با ترس

 بهتر است همیشه با ترس های خود روبرو شوید زیرا تا وقتی‌که با ترسی که در ذهن دارید مواجه نشوید، نمی دانید که آیا چیزی که تصور می کرده اید درست است یا خیر. البته این به این معنی نیست که هر چیزی را امتحان کنید و در هر مسیری پا بگذارید، بلکه داشتن آگاهی کافی برای انجام هر کاری می تواند به شما اطمینان خاطر بیشتری برای انجام آن کار بدهد.

 شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد که در کلاس درس دانشگاه از ابراز نظر و یا سوال پرسیدن از استاد خود بترسید و همیشه در طول کلاس میترسید که سوال های خود را با استاد مطرح کنید و نزد همکلاسی ها تحقیر شوید. برای اینکه از این قضیه جلوگیری شود شما می توانید بعد از کلاس به صورت خصوصی سوالتان را از استاد بپرسید و وقتی که متوجه شوید که استاد برخوردی را که شما در ذهن داشتید را با شما ندارد و با روی باز پاسخ شما را می دهد، کم‌کم ترس شما خواهد ریخت و دیگر ترسی از تحقیر شدن در کلاس را نخواهید داشت و می توانید رفته رفته بر روی افکار و رفتار خود تسلط پیدا کنید و ترس خود را کنار بگذارید.

 انجام حرکت های یوگا و حرکت هایی که باعث آرامش بخشیدن به شما می شود، مثل تنفس عمیق، پیاده روی، گوش دادن به موزیک های آرامش بخش و تمرینات ورزشی و غیره یکی دیگر از پیشنهادهای ظریف پلاس است که می‌تواند به شما کمک بیشتری در این مسیر بکند.

بهترین روش برای از بین بردن ترس با ظریف پلاس

پس به طور خلاصه باید اول از همه عامل ترس را شناسایی کنید و با خود بگویید که چه چیزی شما را ترسانده است؟ بعد نسبت به چیزهایی که باعث ترس شما می شوند آگاهی پیدا کنید و اتفاقات ناخوشایند را برای خود بزرگ نکنید و سعی کنید خود را برای موقعیت هایی که در آن قرار می گیرید آماده کنید و با ترس های خود روبرو شوید. تا وقتی که با ترس خود روبرو نشوید راه مقابله و شکست دادن ترس را هم پیدا نمی کنید و ممکن است این مانع برای همیشه بر سر راه شما قرار داشته باشد و شما را تبدیل به یک فرد ضعیف کند.

شما می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر به بخش وبلاگ ظریف پلاس مراجعه نمائید و برای تعیین زمان مشاوره کسب و کار یا شرکت در کارگاههای خصوصی و همایش ها به شماره تماس های موجود در بخش مشاوره و تماس با ظریف پلاس مراجعه نمائید

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید، همت شما بزرگتر از هر ترسی است.

تگ ها: