روش هایی برای افزایش تاثیرگذاری کلام

  1. واضح و بی ابهام صحبت کنید

در این رابطه باید بدانید که کلمات مبهم افراد را گیج می کند و ذهن آن‌ها را به چالش می کشد و این باعث می شود که در ظاهر به شما گوش فرا دهند درحالیکه ذهنشان جای دیگری است. برای اینکه بتوانید تأثیرگذاری کلامی را بالا ببرید سعی کنید خیلی رک و واضح حرفتان را بزنید تا تأثیر بیشتری داشته باشد، البته منظور از رک بودن استفاده از عبارات ناراحت کننده و غیر مؤدبانه نیست بلکه باید جملات معمولی را بصورت مؤدبانه و صریح بیان کنید. اغلب مردم از درگیر شدن در حرف های جزئی و حاشیه خوششان نمی آید پس به جای اینکه روایت کامل یک رویداد را با ریز جزئیات تعریف کنید، خلاصه ای مفید و بی ابهام را در قالب جملات کوتاه گردآوری و سپس در حضور شنوندگان مطرح کنید، اینگونه تأثیر و نفوذ کلامتان روی افراد بیشتر خواهد شد.

روش های افزایش تأثیرگذاری کلام در ظریف پلاس

  1. در جملات از عبارات اول شخص استفاده کنید

تأثیر استفاده از ضمیرهای اول شخص را دست کم نگیرید. در نظر داشته باشید که زیاد در جملات از ضمیر تو استفاده نکنید چراکه حس متهم شدن به طرف مقابلتان دست می دهد، در مقابل می توانید با یک چرخش مثبت و استفاده از ضمیر من صحبت های خود را مطرح و منظورتان را بگونه ای تأثیرگذار برسانید. برای مثال هیچوقت به طرف مقابل نگویید« تو هیچ وقت نان نمی خری» بلکه بهتر است بگویید: « وقتی که در خانه نان تمام می شود، احساس ناخوشایندی دارم چون هر روز من نان می خرم».

  1. واقعیت را بگویید و از اغراق بپرهیزید

برای وقتی که مخاطبان در اختیار شما قرار می دهند ارزش قائل شوید بخصوص برای شخصیت آنها به عنوان یک انسان، پس زمانیکه شروع به سخنرانی می کنید بهتر است اغراق نکنید و در رابطه با موضوعات اصلی و حقیقی صحبت کنید. اگر شما فردی اغراق گر هستید، بهتر است نگاهی به رفتار اطرافیان داشته باشید تا بخوبی متوجه شوید که دیگران به شما گوش نمی دهند و حرفتان را جدی نمی گیرند. در این رابطه پیشنهاد می کنیم از عبارات تأکیدی مثل«همیشه» یا «هرگز» کمتر استفاده کنید چراکه هیچ چیز در جهان قطعی نیست و همیشه باید احتمالاتی را در نظر گرفت. اینگونه عبارات نشان می دهند که شما در گفته هایتان اغراق می کنید، پس برای اینکه تأثیر کلامی تان بالا برود، باید تمرین کنید که در گفتگوهایتان تنها به بیان واقعیت بپردازید.

  1. روی موضوع اصلی تمرکز کنید

گمان نکنید که ساعت ها وقت هست که درباره موضوعی صحبت کنید و این برای سخنرانی در همایش و کنفرانس که زمان محدود و تعیین شده ای در اختیار دارید اهمیت بیشتری دارد، پس در گفته هایتان سعی کنید تنها روی موضوع اصلی تمرکز کنید تا بتوانید به هدف خود در سخنرانی برسید. صحبت های طولانی بیشتر حوصله شنوندگان را سر می برند و احتمال اینکه از بحث اصلی خارج شوید زیاد می شود، پس با یک جمع بندی کلی و تمرکز روی موضوع اصلی، حساسیت مخاطب را به آنچه می گویید بالا می برید و آنها را وادار می کنید که به گفته هایتان گوش کنند. حتما می دانید که طفره رفتن یعنی چی؟ زمانیکه با دوستان یا همکاران در حال گفتگو هستید اگر از موضوع اصلی بحث منحرف شوید، علاوه بر اینکه بی علاقگی خود را نسبت به موضوع اصلی نشان می دهید به طفره رفتن نیز متهم می شوید. قطعاً در چنین شرایطی امتیاز تأثیرگذاری کلامی را از دست خواهید داد. اگر تمرکز کردن روی موضوع خاصی برایتان دشوار است می توانید با استفاده از تکنیک ها و راهکارهای افزایش تمرکز در ظریف پلاس، کنترل ذهن خود را بدست بگیرید.

چطور کلامی تأثیرگذار داشته باشیم در ظریف پلاس

  1. مخاطب خود را ارزیابی کنید

شما زمانی می توانید کلامی تأثیر گذار داشته باشید که مخاطب خود را بشناسید. پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه شروع به صحبت کنید مخاطب خود را ارزیابی کنید، کاری که دقیقا سخنرانان همایش انجام می دهند و مطلبی را که بیان می کنند متناسب با مخاطبان خاص است. اگر بتوانید شخصیت فردی را که می خواهید با آن به گفتگو بپردازید بشناسید، می توان گفت یک پله از آن جلوتر هستید. شناخت افراد به شما کمک می کند که بتوانید در یک گفتگوی برنامه ریزی شده و کنترل شده شرکت کنید درحالیکه می دانید دقیقا باید از چه عباراتی استفاده کنید که تأثیر بیشتری داشته باشند، هر چند که شناخت افراد در سه ثانیه یک مهارت است که در دوره های آموزشی ظریف پلاس به شما خواهیم آموخت چطور افراد را در اولین ملاقات در سه ثانیه بشناسید.

  1. روی لحن صبحت هایتان تمرکز کنید

یکی از راهکارهایی که می تواند تأثیرگذاری کلامی تان را افزایش دهد تنظیم صدا و لحن صحبت است. خود را در حال سخنرانی در یک کنفراس تجسم کنید، حال اگر با صدای آرام صحبت کنید تقریبا خیلی ها متوجه حرف هایتان نمی شوند درحالیکه صدای بلند تأثیر مخرب تری دارد و باعث می شود مخاطبان فقط صدا را بشنوند و روی گفته های شما تمرکز نکنند. پس سعی کنید روی لحن بیان خود، کار کنید تا لحنی جذاب و گیرا داشته باشید. لحن های تند و پرخاشگرانه مخاطب را از شما دور می کند، هر چند که با لحن خیلی صمیمی و ساده هم کار به جایی نمی برید بلکه بهتر است با صدایی محکم و نچندان بلند و لحنی ملایم رشته کلام را به دست بگیرید، آنوقت متوجه خواهید شد که چطور همگی سرتا پا گوش هستند.

  1.  ارتباط چشمی را حفظ کنید

اگر می خواهید بدانید که چگونه تأثیرگذاری کلامی مان را بالا ببریم؟ ارتباط چشمی خود را با مخاطب حفظ کنید. تأثیری که ارتباط چشمی در نفوذ کلامتان دارد، خودِ کلام ندارد. زمانیکه مخاطب چشم در چشم شما منتظر شنیدن سخنانتان است، بهترین زمان برای مطرح کردن موضوعات مهم است. پس سعی کنید در هنگام گفتگو گاهی با نگاهتان اطرافیان را مخاطب قرار دهید و آنها را ترغیب کنید که به سخنان تان گوش کنند. در این تکنیک بهتر است بدانید که ارتباط چشمی به مفهوم دید کلی به تمام مخاطبان نیست، بلکه باید ارتباط چشمی را در حدود 5 ثانیه با مخاطب حفظ کنید.

روش های برای افزایش تأثیرگذاری کلام در ظریف پلاس

چند سخن از بزرگان درباره تأثیر گذاری کلام

نلسون ماندلا: اگر با شخصی به زبانی که متوجه می شود صحبت کنید، کلامتان به ذهن او نفوذ خواهد کرد، اما اگر با آن شخص به زبان مادریش صحبت کنید کلامتان به قلب او نفوذ خواهد کرد.

دیل کارنگی(نویسنده بزرگ آمریکایی): با دیگران راجع به خودشان صحبت کنید تا ساعت ها بدون خستگی به صحبت های شما گوش کنند.

چالز شواب (از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در دنیا): برای موفقیت در زندگی شما نیاز به اعتماد و توجه دیگران دارید. یکی از بهترین روش هایی که می شناسم استفاده مکرر از نام دیگران در مکالمه هایتان است. نام انسان ها شیرین ترین و رساترین صدا به هر زبان به گوش آنها است.

استاد ایلیا "میم": چیزی را که می گویید قبلاً ببینید و بشنوید، فقط با لب هایتان حرف نزنید و با چشم ها، گوش ها و حرکاتتان هم حرف بزنید، اگر ببینید چه می گویید، چشم های دیگران نیز به دیدن نزدیک می شود.

افزایش تأثیرگذاری کلامی در ظریف پلاس

در نظر داشته باشید افرادی که قرار است مخاطب شما قرار بگیرند، شما و گفته هایتان را از طریق دیدن و شنیدن ارزیابی می کنند و این دو ابزار مهم و مفید است که می توانید از طریق آنها تأثیرگذاری کلامی را افزایش دهید. در این رابطه لحن صحبت ها، تن صدا، زبان بدن و ارتباط چشمی اگر بدرستی انجام شوند می توانند تأثیرگذاری کلامی را بالا ببرند. با شرکت در دوره های آموزشی ظریف پلاس علاوه بر یادگیری زبان بدن می توانید مهارت های یک سخنران حرفه ای و تأثیرگذار را نیز کسب کنید.

 

تگ ها: