چند راهکار مهم برای افزایش دقت و قدرت تمرکز

 1. به کارتان علاقه داشته باشید: زمانیکه کاری را به اجبار و از روی بی علاقگی انجام می دهید بی دقتی چاشنی کارتان می شود، بنابراین اگر می خواهید فردی دقیق  با قدرت تمرکز بالا باشید سراغ کارهایی بروید که به آنها علاقه دارید.
 2. زندگی هدفمند را اساس کار خود قرار دهید: برای داشتن تمرکز و افزایش دقت، اصول زندگی هدفمند را در کارهای روزانه پیاده سازی کنید. زمانیکه شما کاری را برای رسیدن به اهداف خاصی انجام می دهید به شدت روی آن تمرکز پیدا می کنید در صورتی که برای انجام کارهای کم اهمیت و متفرقه که با اهداف شما همسو نیست آنچنان دقت و تمرکز نمی کنید.
 3. از خود فردی منظم بسازید: بی شک با کلی ریخت و پاش و آشفتگی هایی که در پیرامون خود درست کرده اید نمی توانید حواس خود را جمع کنید و روی موضوعی تمرکز کنید. بسیاری از افراد این تجربه را داشته اند که مثلا بعد از باز کردن درب منزل کلید را در منزل گذاشته و بعداً جای آن را فراموش کرده اند و این تنها به دلیل نداشتن قدرت تمرکز است. اگر فردی منظم و مرتب باشید و برای هر وسیله ای جای مشخص در نظر بگیرید و در حین کار هر چیزی را طبق اصول خود انجام دهید دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نمی شوید.
 4. منشأ حواس پرتی را پیدا کنید: قطعا حواس پرتی بی دلیل نیست و تحت عوامل بیرونی یا درونی ایجاد می شود. زمانیکه با تلفن صحبت می کنید و زنگ درب منزل را می شنوید به احتمال زیاد تمرکزتان از دست می رود و ممکن است بعضی صحبت های پشت تلفن را از متوجه نشوید. همانطور که گفتیم بعضی وقت ها بی دقتی منشأ درونی و ذهنی دارد و این می تواند از فکر و خیالات زیاد، متمرکز شدن بیهوده روی برخی موضوعات و حتی بی خوابی یا بیماری باشد. قطعا اگر بتوانید منشأ بی دقتی های خود را پیدا کنید بهتر می توانید آن را مدیریت کنید.
 5. ذهن خود را مدیریت کنید: تابحال پیش آمده که سر کلاس درس بوده اید و ذهنتان  یکباره به سمت موضوع دیگری منحرف شده است. به این روند پرش ذهن می گویند که بسیار در طول روز با آن روبرو می شویم. حتی کارمندانی که مشغول فعالیت هستند گاهی غرق در فکر می شوند و یادشان می رود که کجا هستند و چه مسئولیتی دارند. این به این معنی نیست که پرش ذهن را نشود کنترل کرد بلکه افکار شما زاییده مغر شما است که براحتی و با تمرین می توانید آن را کنترل کنید، فقط کافی است زمانیکه دچار پرش ذهن می شوید به خود تلنگری بزنید که اکنون وقت کار است، سپس سر فرصت مناسب زمانی را در اختیار ذهن خود بگذارید تا به هر سمتی که می خواهد رها شود.
 6. برنامه ریزی داشته باشید: یکی از راه های افزایش قدرت تمرکز، برنامه ریزی روزانه است. داشتن زمان بندی دقیق برای انجام وظایف محوله باعث می شود کارهایتان را با دقت بیشتری انجام دهید که این امر به مرور زمان تمرکز شما را افزایش می دهد. حال اینکه چطور برنامه ریزی کنیم تا به تمام کارهای روزانه برسیم را می توانید با ظریف پلاس بهترین تکنیک های افزایش تمرکز را به روش های حرفه ای بیاموزید.
 7. آرامش خود را حفظ کنید: زمانیکه عصبانی هستید یا برای انجام کاری عجله دارید مسلما کمی بی دقت می شوید  چراکه تمرکز شما به سمت آن چیزی است که اکنون ذهنتان را درگیر کرده، پس در این حالت نباید انتظار داشته باشید که بعد از انجام کار یادتان بیاید که دقیقا چه مراحلی را پشت سر گذاشته اید. کم نبودند رانندگانی که بعد از رسیدن به مقصد به خودشان آمدند درحالیکه اصلا در طول مسیر متوجه رانندگی و اینکه از کدام مسیر آمدند نشده اند، پس اگر می خواهید به تمام جوانب کارهای روزانه خود نظارت دقیق داشته باشید آرامش خود را حفظ کنید و روی کارتان تمرکز کنید.

چند تکنیک کاربردی برای افزایش تمرکز و حافظه

 1. تکنیک خلسه

همانطور که می دانید تلقین از هر نوعی که باشد مورد پذیرش ضمیر ناخودآگاه قرار می گیرد، البته زمانیکه با باورهای عمیق قلبی و امواج ذهنی آلفا هم سو باشد. استفاده از جملات تلقینی مثبت در جهت افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه بسیار تأثیرگذار هستند. خلسه حالتی بین خواب و بیداری می باشد و شرایطی مانند مدیتیشن در یوگا دارد که در آن امواج ذهنی در حالت آلفا قرار می گیرند. جالب است بدانید که در شرایط امواج ذهنی آلفا هرگونه تلقین و باورهای ذهنی تبدیل به واقعیت می شود. باید 20 دقیقه قبل از خواب و 20 دقیقه بعد از خواب که امواج ذهنی در حالت آلفا قرار می گیرند از تکنیک خلسه استفاده کنید. در این روش می توانید با تمرکز روی تلقین مثبت، ذهن خود را تقویت کنید.

روش انجام تکنیک خلسه

 • در زمان مناسب این تکنیک را انجام دهید که فرصت کافی داشته باشید.
 • در حالتی که گمان می کنید راحت تر هستید این کار را انجام دهید (نشسته، دراز کشیده و غیره).
 • دست ها را کنار بدن قرار دهید و خود را رها کنید بطوریکه هیچ انقباضی را احساس نکنید.
 • با شمارش معکوس میزان رهایی خود را بیشتر کنید تا با شماره یک در حالت خلسه مناسب قرار بگیرید.
 • تنفس آرام و عمیق داشته باشید.
 • از شماره 20 تا 1 را بصورت معکوس در ذهنتان تجسم کنید درحالیکه با تمرکز کامل چند لحظه به هر عدد خیر شوید.
 •  بعد از پایان شمارش معکوس تلقینات مورد نظر که از قبل آماده کرده اید را انجام دهید( تلقین کوتاه و مثبت باشد).
 • چند نفس عمیق بکشید و آرام به حالت طبیعی بازگردید.
 • این کار را در تمرینات بعدی در مدت زمان کمتر و با خلسه های عمیق تر انجام دهید.
 1. تکنیک مراقبه کاشو

تکنیک مراقبه کاشو یکی از ساده ترین تکنیک های کاربردی برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه می باشد که بسیار توصیه می شود. در این تکنیک کف دستها به هم چسبیده و مقابل قلب قرار می گیرند درحالیکه فرد بصورت دو زانو یا چهار زانو قرار می گیرد. در تکنیک کاشو بدن در حالتی قرار دارد که کمر و ستون فقرات صاف می باشند. زمانیکه شروع به انجام این تکنیک می کنید باید روی انگشت وسط خود تمرکز کنید و به هیچ چیز دیگر فکر نکنید، در این حالت 20 دقیقه بمانید کافی است. شاید در تمرین های ابتدایی کمی تمرکزتان قطع شود اما با استمرار تکنیک می توانید تمرکز خود را بالا ببرید. تکنیک مراقبه کاشو علاوه بر تقویت ذهن و افزایش قدرت تمرکز باعث آرامش و افزایش انرژی های فردی می شود.

 1.  تکنیک پومودورو

در این روش در واقع شما مغز را تمرین می دهید تا به قدرت تمرکز کافی برسد، همانطور که با ورزش کردن عضلات بدن خود را تقویت می کنید. در این تکنیک باید روی انجام یک کار خاص به مدت 25 دقیقه تمرکز کنید، سپس 5 دقیقه به مغز خود استراحت دهید و دوباره شروع به تمرکز روی همان موضوع کنید. اگر هر تمرکز 25 دقیقه ای را به همراه استراحت بعد از آن یک دوره در نظر بگیریم برای افزایش قدرت تمرکز باید هر بار 4 دوره را تکرار کنید و به مرور زمان استراحت را افزایش دهید. اگر برای بار اول است که از این تکنیک استفاده می کنید می توانید دوره های خود را در مدت زمان کمتری از 15 دقیقه شروع کنید و به مرور آن را افزایش دهید. مطمئن باشید که با استمرار این تکنیک حتی به زمان توجه نخواهید کرد و غرق در تمرکز خواهید شد.

انواع تکنیک های افزایش تمرکز در ظریف پلاس

در دنیا تکنیک های علمی و حرفه ای مختلفی برای افزایش تمرکز وجود دارد که بررسی همه آنها در این مقاله نمی گنجد. اگر می خواهید قدرت تمرکز را در زندگی مشاهده کنید، می توانید با شرکت در دوره های آموزشی ظریف پلاس و بهره مندی از مهارت های دکتر حمید ظریفی تنها مدرس رسمی دوره های دیسک شرق کشور، به توانایی های ذهن خلاق خود ایمان بیاورید.

تگ ها: