بیایید نگاهی به زندگی و اهدافمان بیاندازیم، آیا زندگی هدفمندی داریم؟ در واقع منظور از زندگی هدفمند چه چیزی است؟ قطعا بی هدف زندگی کردن نوعی احساس پوچی و سرخوردگی ایجاد خواهد کرد. در این دنیا هیچ چیز بی هدف خلق نشده و هر کس به منظوری کنترل زندگی خود را در دست می گیرد، پس اگر احساس می کنید که هدف مشخصی در زندگی ندارید بدانید که مسیر را اشتباه می روید. تعیین هدف به زندگی امید می دهد و این شمایید که باید برای زندگی امیدسازی کنید. اگر قصد دارید از این بی هدفی خلاص شوید خواندن این مطلب را از دست ندهید، در ادامه به شما خواهیم آموخت که چگونه یک زندگی هدفمند داشته باشید.

هدف گذاری و برنامه ریزی اموراتی که شبانه روز با آنها دست و پنجه نرم می کنید به زندگی شما نظم و انسجام می بخشد. در حقیقت زمانی که زندگی هدفمند داشته باشید دقیقا می دانید که از زمانه چه می خواهید و به دنبال چه چیزی هستید. خداوند هر چیزی را در این دنیا با هدف مشخصی خلق کرده است، از ریزترین سلول های بدن گرفته تا ماه و خورشید و فلک برایشان هدفگذاری شده است، پس خیلی نامعقول است که اشرف مخلوقات این چنین بی هدف زندگی کند!

می خواهم زندگی هدفمند داشته باشم

با وجود اینکه زندگی هدفمند امر بسیاری مهمی است، بسیاری از افراد بدون هیچ هدفی روزشان را شب می کند بدون اینکه بدانند از زندگی چه می خواهند و اصلا سهم شان از این دنیا چیست! گاهی زندگی طوری پیش می رود که با خیال راحت دست روی دست می گذارند و به این عقیده دارند که هر چه پیش آید خوش آید. اما در واقع این ها آسودگی خیال نیست بلکه دغدغه هایی در پس این آرامش وجود دارد که درون افراد را می آزارد، سؤالاتی نظیر اینکه فردا چه خواهد شد؟ چه چیزی در آینده رخ خواهد داد؟ در حالیکه اگر بدانیم که از زندگی چه می خواهیم و چگونه در زندگی  هدفمند شویم براحتی می توانیم به تمام این سؤالات پاسخ دهیم و می دانیم که در آینده چه چیزی منتظر ما است.

منظور از زندگی هدفمند چیست؟

ابتدا بهتر است تعریف درستی از زندگی هدفمند داشته باشیم و این شامل برنامه ریزی در زندگی و تعیین هدف های کوتاه مدت و بلند مدت است که امید و پویایی به زندگی می بخشند. در نظر داشته باشید تنها کسانیکه به شانس و اقبال معتقد هستند هیچگونه تلاشی برای رسیدن به هدف نمی کنند و ترجیح می دهند فارق از زندگی هدفمند به دنبال  کسب موقعیت های بهتر باشند که خب این ناشدنی است و در روزگاری که باید برای خواسته هایی هر چند کوچک تلاش کنیم رؤیایی بیش نیست. شما نیز جزو کدام دسته از افراد هستید؟ خودتان برای رسیدن به اهدف زندگی تان برنامه ریزی می کنید یا منتظر شانس و اقبال هستید؟

اصول هدف گذاری در زندگی هدفمند

  1. تعیین اهدف مشخص و قابل اندازه گیری

برای داشتن یک زندگی هدفمند ابتدا باید هدف گذاری کنید، در نظر داشته باشید که زندگی هدفمند چیزی است که در دنیای واقعی و با وجود شرایط شما سازگار باشد و این با خیال و آرزو بسیار متفاوت است. بسیاری از انسان ها آرزوهای زیادی دارند که دست نیافتنی است اما این در رابطه با هدف گذاری کاملا متفاوت است چرا که با تعیین هدف و یک برنامه ریزی اصولی می توانید طی زمان مشخصی که در نظر گرفته اید به اهدافتان برسید.

تکنیک های مهم برای داشتن زندگی هدفمند ظریف پلاس

برای داشتن یک زندگی هدفمند مهمترین اصل تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه گیری است، به این منظور که از باید از هدف های کلی و مبهم دوری کنید چرا که ممکن است به رؤیاهایتان بپیوندد. برای مثال به این هدف فکر می کنید که می خواهم پولدار شوم! خب پولدار شدن یک هدف کلی است و مشخص نیست که چه زمانی و تا چه میزانی بتوانید به آن دست پیدا کنید، پس بهتر است هدف خود را واضح تر و به عبارتی قابل اندازه گیری تعیین کنید. مثلا منظورتان از پولدار شدن چیست؟ چه افرادی در نظرتان پولدار هستند؟ چه میزان پول داشته باشید به هدفتان می رسید؟ چند سال طول می کشد تا مبلغی را که می خواهید بدست آورید؟ و غیره.

8 نکته سحرآمیز برای موفقیت در کار و زندگی را مطالعه نمایید

چگونه زندگی خود را هدفمند  کنیم؟

در نظر داشته باشید که اهداف کلی و مبهم نمی توانند مسیر مشخصی را برای شما تعیین کنند و زمانی که راه رسیدن به هدفتان را گم کنید تقریبا باید محقق ساختن آن را به فراموشی بسپارید، پس فراموش نکنید که هدفی دست یافتنی و مشخص تعیین کنید.

  1. هدف گذاری کوتاه مدت برای رسیدن به هدف نهایی

پیشنهاد می کنیم هدف گذاری کوتاه مدت را فراموش نکنید. همانطور که می دانید برای داشتن زندگی هدفمند باید اهداف مشخصی را تعیین کنید که برای رسیدن به آن ها نیاز به برنامه ریزی دارید. در واقع برنامه ریزی روشی است که اهداف کوتاه مدت را همچون پله های ترقی در مسیر شما قرار می دهد که با طی کردن آنها به هدف اصلی زندگیتان نزدیک تر می شوید.

چطور در زندگی به موفقیت برسیم؟

برای تقویت و رشد زندگی هدفمند می توانید از هدفگذاری های کوتاه مدت و حتی روزانه شروع کنید. در طول یک روز هدف مشخصی را تعیین و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. مثلا نیاز دارم به خرید بروم، پس این را یک هدف قرار دهید و زمان آن را تعیین کنید تا بتوانید برای تحقق آن برنامه ریزی کنید. در نظر داشته باشید که همین برنامه ریزی های کوتاه مدت به شما کمک خواهد کرد تبدیل به یک فرد موفق شوید تا بتوانید یک زندگی هدفمند را مدیریت کنید.

6 نکته مهم برای داشتن زندگی هدفمند

  1. انگیزه برای داشتن یک زندگی هدفمند را در خود تقویت کنید.
  2. نیاز سنجی کنید، در این راستا داشته های خود را بسنجید و این شامل محدودیت ها نیز می شود.
  3. راه های رسیدن به هدف را بررسی و موانع موجود را برطرف کنید.
  4. برنامه ریزی اصولی را فرا بگیرید و حتی برای اهدف کوتاه مدت خود برنامه ریزی کنید.
  5. اصول مدیریت زمان را فرا بگیرید و برای رسیدن به اهدفتان زمان را تحت کنترل داشته باشید.
  6. اهداف خود را اولویت بندی کنید تا تحقق آنها آسان تر شود، شما هر چقدر هدفمند باشید در نهایت می توانید با یک تیر دو نشان بزنید، درحالیکه تحقق اهداف متعدد در یک زمان امکان پذیر نیست و بار سنگینی است که ممکن است در نیمه راه شما را خسته و ناامید کند و نتوانید هیچ کدام از خواسته هایتان را محقق کنید.

رسیدن به زندگی هدفمند با تکنیک های ظریف  پلاس

برنامه ریزی، مسیری روشن برای تحقق زندگی هدفمند

تنها هدف گذاری منجر به زندگی هدفمند نمی شود چرا که مسیر رسیدن به هدف است که روزمرگی ها را از بین می برد و زندگی پویا و پر تکاپو را ایجاد می کند. با هدف گذاری اولین گام را برداشته اید پس باید قدم های بعدی را با احتیاط و طبق برنامه ریزی بردارید. بدون برنامه ریزی تلاش برای رسیدن به هدف بیهوده است و درست مثل این می مانند که چشم بسته وارد مسیری شوید که نمی دانید چه در انتظار شماست.

چطور زندگی هدفمند داشته باشیم

اگر نگاهی به زندگی­نامه افراد موفق بیاندازیم اولین عاملی که آن را در موفقیت خود سهیم می دانند داشتن یک زندگی هدفمند است. قطعا برای افراد هدفمند که چرخه زندگی خود را با برنامه ریزی سپری می کنند، در جا زدن معنایی ندارد و هر جور که شده سعی می کنند با رفع موانع مسیر را برای رسیدن به خواسته هایشان هموار کنند. در زندگی هدفمند برنامه های متنوعی وجود دارد که می تواند لذت یک زندگی پویا را به شما هدیه بدهد. توجه داشته باشید که افراد هدفمند بعد از دستیابی به اهدافشان دست از تلاش برنمی دارند و با تعیین اهداف جدید تر خود را به چالشی نو دعوت می کنند.

پیش بسوی زندگی هدفمند با ظریف پلاس

همه انسان ها ذهن خلاقی دارند که فراتر از آنچه تصور می کنند می توانند عامل موفقیت در عرصه های مختلف زندگی شان شوند. فرقی نمی کند که اهدف شما در چه زمینه ای باشد، اینکه بدنبال کسب و کار موفق هستید یا برای تحصیلات عالیه تلاش می کنید  یا حتی قصد تشکیل خانواده دارید، هر کدام خواسته های معقول زندگی می باشند که به تنهایی یک هدف را در زندگی تعیین می کنند و رسیدن به آنها حس توانمندی و مؤثر بودن را در افراد ایجاد می کند، پس برای داشتن حس و حال خوب باید سبک زندگی را عوض کنید و از زمانی که در اختیار دارید نهایت استفاده را ببرید.

چگونه می توان زندگی خود را هدفمند کرد

اگر نمی دانید چگونه دیدگاه خود را نسبت به زندگی هدفمند تقویت کنید می توانید با شرکت در دوره های حرفه ای  ظریف پلاس با تدریس دکتر حمید ظریفی تنها مدرس رسمی دوره های دیسک در شرق کشور ،نوع جدیدی از توانمندی های خود را کشف و برای داشتن یک زندگی هدفمند و ایده آل تمرکز کنید، همچنین در دوره های آموزشی ظریف پلاس می توانید اصول مدیریت زمان را برای رسیدن به اهدافتان نیز فرا بگیرید. پیش بسوی زندگی هدفمند و ریتم خوش موفقیت...

 

تگ ها: